استفاده از ظروف مسی با توجه به فوائد بسیاری که برای بدن دارد از قدیم الایام در ایران مرسوم بوده است.  تولید ظروف مسی در گذشته با مشکلات و سختی های زیادی همراه بوده است. در حال حاضر و با توجه به پیشرفت علم و صنعت و به کارگیری ابزار آلات مدرن و پیشرفته در تولید ظروف مسی ، تولید صنعتی ظروف مسی رونق گرفته است.

 

روش های تولید ظروف مسی

1- تولید ظروف مسی به روش دستی

در این روش از تولید هنرمندان مسگر که اکثرا در شهرهای زنجان ، اصفهان و کرمان رواج داشته که با استفاده از ابزارهای سنتی تولید ظروف مسی (چکش وسندان ) انجام می شده است.  هنرمند مسگر ابتدا ورق مسی را جهت درست کردن ظروف به اندازه های مختلف  برش داده بعد آن را روی  سندان با ابزارهای مختلف حالت داده و جاهایی که به هم وصل می شدند بصورت نر و ماده برش می دادند.

سپس آن را  بوسیله تنه کار با حرارت جوش می دادند . سپس ظروف آماده شده را با اسید شسته آنرا بصورت چرخشی حرارت داده  هنگام چرخش یکمی پودر لحیم (نشادر ) آغشته به پنبه برروی مس بصورت پراکنده اضافه می کردند تا رنگ مس سیاه شود.  وقتی مس سیاه شد بهش قلع می زدند و بعد با پنبه قلع را به بدنه مس می مالیدند .

2- تولید صنعتی

در این روش ابتدا با استفاده از کوره ذوب مس و در دمای 1100 سانتیگراد ، مس های ضایعاتی را ذوب کرده و قالب گیری می کنند.  پس از قالب گیری با استفاده از دستگاه نورد مس قالب ها را به شکل ورق های رول مس در می اورند. این مرحله چندین بار تکرار می شود تا ضخامت ورق مس به اندازه مناسب جهت تولید ظروف مسی برسد.  پس از این مرجله ورق های طولی مس به قطعات کوچکتر برش زده میشود. این قطعات در شکل های مربع و مستطیل و دایره می باشد.

سپس مراحل تولید ظروف مسی با استفاده از روش های خمکاری ماشینی و یا پرس کاری مستقیم انجام میشود. پس از شکل دهی اولیه ظروف مسی ، چکش کاری بصورت دستی و یا ماشینی انجام میشود. پس از چکش کاری ظروف مسی داخل این ظروف قلع اندود شده و سپس مرحله پرداخت زنی یا پولیش توسط دستگاه پرداخت و با استفاده از گیلانس پرداخت و صابون پرداخت انجام میشود. پس از این مرحبه و تکمیل مونتاژ قطعات مختلف مانند دستگیره و پایه و … کار تولید ظروف مسی به اتمام رسیده و برای بسته بندی اماده میشود.

یکی از ایرادات بزرگ استفاده از ظروف مسی که بسیاری از مردم را از استفاده بلند مدت از این ظروف منصرف میکند سیاه و تیره شده این ظروف بعد از مدتی کوتاه می باشد. مس با توجه به میزان رطوبت و تماس با بدن انسان و همچنین هوا شروع به اکسید و سیاه شدن میکند.

این مشکل در ظروف تزئینی و دکوری مسی بیشتر خود نمایی میکند.

نانو مس

فروشگاه زیبا مس زنجان یکی از بزرگترین عرضه کنندگاه ظروف مسی در ایران با همکاری گروه نانومس ، این مشکل را برطرف کرده است. راه حل این مشکل  استفاده از روکش نانو مس بر روی ظروف مسی می باشد.

روکش نانو مس براقیت ظروف مسی را پس از پرداخت و پولیش کاری حفظ کرده و از اکسید و سیاه شدن آن جلوگیری می نماید. این روکش دارای خواص ضد خش ، آنتی باکتریال و ماندگاری طولانی می باشد.

فروشگاه زیبا مس زنجان با بهره گیری از روکش نانو مس و هنر دست هنرمندان مسگر زنجان و اصفهان بهترین ظروف مسی مانند : قابلمه مسی ، قندان مسی ، سینی مسی ، سماور مسی ، پارچ و لیوان مسی ، گلدان مسی ، میوه و شیرینی خوری مسی در اختیار شما ایرانیان عزیز قرار داده است.

با خرید از فروشگاه زیبا مس ، مناسب ترین قیمت ظروف مسی از بهترین و گلچین شده ترین کارها از بازار مس زنجان و اصفهان ، با امکان ارسال سریع به سراسر ایران در دسترس شماست.

دیدگاهتان را بنویسید